Od jakich podmiotów wymagany jest rejestr w BDO i czym jest ta baza danych?
Prowadzenie przedsiębiorstwa łączy się z wieloma obowiązkami administracyjnymi. Jednym z nich jest obowiązek wpisu do Bazy Danych o Odpadach, czyli BDO. Rejestr ten powstał w celu przeciwdziałania nieprawidłowościom, które pojawiały się w sektorze gospodarowania odpadami. Czym dokładnie jest Baza Danych o Odpadach i od których podmiotów wymagane jest jej prowadzenie?
Co to jest BDO?
Definicja Bazy Danych Odpadowych została zdefiniowana w art. 82 ustawy o odpadach. BDO jest systemem teleinformatycznym stanowiącym integralną część bazy o produktach i odpadach. Znajdują się w nim informacje dotyczące podmiotów, które gospodarują odpadami i wprowadzają do obrotu produkty w opakowaniach. Celem powstania Bazy Danych odpadowych jest zbieranie omawianych danych i kontrola nad tym, by przedsiębiorcy spełniali dodatkowe obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami. Z kolei art. 49 ustawy o odpadach stanowi, że rejestr BDO prowadzony jest przez marszałka województwa. Jego zadaniem jest dokonywanie wpisu na wniosek albo z urzędu.
Od jakich podmiotów wymagany jest rejestr w BDO?
Wyróżnić możemy kilka różnych rodzajów przedsiębiorstw, które podlegają obowiązkowi wpisu do Bazy Danych o odpadach. Warto nadmienić, że w przypadku BDO nie ma znaczenia wielkość firmy, co oznacza, że obowiązkowi podlegają również niektóre działalności jednoosobowe. Są nim objęci przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności wytwarzają odpady i prowadzą ich ewidencję, a także produkują opakowania, importują je bądź kupują od firm unijnych. Wpis do Bazy Danych o Odpadach jest również obowiązkiem firm, które sprowadzają sprzęt elektroniczny, opony, pojazdy, oleje smarowe, baterie, akumulatory czy wspomniane produkty w opakowaniach. Istnieje również spis działalności, które muszą złożyć wniosek do rejestru BDO. Wśród tych obszarów znajduje się transport odpadów, sprzęt elektroniczny i elektryczny, pojazdy (oprócz pojazdów historycznych), opony pneumatyczne, preparaty smarowe, oleje, akumulatory, baterie, opakowania lub produkty w opakowaniach, transport odpadów czy wytwarzanie odpadów, na które przedsiębiorstwo nie ma pozwolenia zintegrowanego. W praktyce oznacza to, że obowiązkowi rejestru do Bazy Danych Odpadowych podlegają na przykład firmy budowlane, gabinety stomatologiczne czy lekarskie, które produkują odpady medyczne, salony kosmetyczne, czy sklepy spożywcze.