Do czego zobowiązane są placówki medyczne w zakresie utylizacji odpadów medycznych?
Odpady medyczne, które powstają w wyniku diagnozowania, leczenia i profilaktyki medycznej, mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska. Z tego względu szczegóły dotyczące ich przechowywania oraz utylizacji zostały dokładnie określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z października 2017 roku. Wśród podstawowych zasad wymienia się zakaz ich gromadzenia poza miejscem wytwarzania oraz zakaz odzysku poza ujętymi w rozporządzeniu wyjątkami.
Co więcej, szczegółowe zapisy dotyczą ich składowania w placówkach medycznych oraz przekazywania specjalnym firmom zajmujących się ich legalną utylizacją. Przychodnie, szpitale i inne placówki są zatem zobowiązane do przestrzegania tych przepisów i prowadzenia ewidencji odpadów. W przeciwnym razie mogą zostać objęte np. karami finansowymi.
Przechowywanie i utylizacja odpadów a zobowiązania placówek medycznych
Obowiązkiem każdej placówki medycznej jest prowadzenie ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów. Oprócz tego wymagane jest też posiadanie kart przekazywania odpadów firmom zajmującym się ich utylizacją. Mianowicie odpowiedzialność za odpady aż do momentu ich unieszkodliwienia, spoczywa wyłącznie na wytwórcach. Co więcej, kluczowe jest też samo przechowywanie odpadów medycznych. Każda placówka musi je odpowiednio segregować i składować w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach najczęściej oznaczonych kolorystycznie i za pomocą specjalnych symboli umożliwiających ich identyfikację. Wstępne magazynowanie odpadów odbywa się w temperaturze do 10 stopni Celsjusza i przez maksymalnie 72 godziny.
Placówki medyczne powinny być wyposażone w specjalne pomieszczenia do przechowywania odpadów lub w przenośne urządzenia chłodnicze, w których panują odpowiednie warunki do składowania. Tego rodzaju pomieszczenia powinny być m.in. zabezpieczone przed dostępem owadów i gryzoni oraz pomalowane zmywalnymi farbami umożliwiającymi łatwą dezynfekcję. Ponadto powinny mieć niezależne wejścia wraz z wydzielonymi boksami na posegregowane i oznaczone odpady. Ważne jest również zapewnienie dostępu do umywalki z bieżącą wodą i dozownika do dezynfekcji rąk oraz do wydzielonego miejsca na środki ochrony indywidualnej dla osób przebywających w takich pomieszczeniach. Kluczowa jest też dezynfekcja tego rodzaju miejsc każdorazowo po przekazaniu odpadów do utylizacji.
W jaki sposób utylizuje się odpady medyczne?
Ośrodki medyczne są zobowiązane do tego, by przekazywać wytworzone odpady podmiotom, które zajmą się ich prawidłową utylizacją. Wśród metod utylizacji wymienia się spalenie materiałów medycznych w odpowiednio wysokiej temperaturze oraz przetwarzanie mikrofalowe połączone ze specjalistyczną dezynfekcją. Dopuszczalną formą utylizacji odpadów medycznych jest też dezynfekcja chemiczna, która polega na ich unieszkodliwieniu za pomocą chloru. Utylizacja odpadów medycznych, w tym szczególnie tych o charakterze zakaźnym musi być potwierdzona wystawieniem odpowiedniego dokumentu, który zatwierdza ich zabezpieczenie i zniszczenie. Mianowicie dopiero po ich unieszkodliwieniu placówki medyczne są całkowicie zwolnione z odpowiedzialności za ich szkodliwe działanie.