Odpady medyczne [zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, ze zm.)] to odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny.
W związku z powyższym odpady medyczne to odpady powstające podczas diagnozowania, leczenia i profilaktyki medycznej, jednak są to także substancje i przedmioty, które nie spełniają wymagań technicznych, przez co stanowią zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia lub życia ludzi.
Rozporządzenia:
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 20014 r. w sprawie katalogu odpadów określono katalog zawierający grupy, podgrupy i rodzaje odpadów oraz ich kody wraz z listą odpadów niebezpiecznych oraz sposób ich klasyfikowania. Odpady podzielono w zależności od źródła powstawania na 20 grup, do grupy 18 zakwalifikowano odpady medyczne i weterynaryjne z wyszczególnieniem odpadów zwanych zakaźnymi, specjalnymi i pozostałymi.Do odpadów medycznych i weterynaryjnych zakaźnych zaliczamy między innymi:
- zużyte opatrunki i tampony,
- krew oraz jej produkty,
- materiały zakażone krwią,
- materiały i sprzęt jednorazowego użytku, który pozostawał w kontakcie z zakażonym pacjentem, wydzielinami i wydalinami stanowiącymi potencjalne ryzyko zakażenia, np. zanieczyszczone naczynia, odpady z operacji/zabiegów (obłożenia, opatrunki, bandaże, gaziki)
- odpady z oddziałów zakaźnych, w tym resztki żywności,
- preparaty biologiczne, w tym aktywne szczepionki,
- kultury laboratoryjne, itd.
Odpady medyczne wytwarzane są w zakładach opieki zdrowotnej, do których należą między innymi:
- przychodnie,
- urzędy lekarskie,
- gabinety stomatologiczne,
- banki krwi,
- szpitale / kliniki weterynaryjne,
- ośrodki badawcze,
- laboratoria,
- salony tatuażu,
- salony fryzjerskie i kosmetyczne,
- domy pomocy społecznej
Do odpadów medycznych i weterynaryjnych specjalnych zaliczamy między innymi:
- szpitale,
- pozostałości cytostatyków,
- niektóre środki farmaceutyczne,
- odczynniki i błony fotograficzne,
- baterie,
- świetlówki,
- oleje,
- niektóre odczynniki chemiczne,
- substancje radioaktywne.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2014 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, ze zm.), określa zasady gospodarowania odpadami medycznymi w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska. Przede wszystkim zakazuje poddawania odzyskowi zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych oraz zakazuje unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych w inny sposób niż spalanie w spalarniach odpadów. Dopuszczalne sposoby unieszkodliwiania niebezpiecznych odpadów medycznych zostały przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 września 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych sposobów i warunków unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 200, poz. 2061).
Kompleksowe i zgodne z obowiązującymi przepisami usługi usuwania odpadów medycznych gwarantuje firma EkoEuropa Energy Sp. z o.o. Zapewniamy pełną obsługę z zakresu gospodarki odpadami dostarczamy stosowne opakowania i pojemniki konieczne do gromadzenia odpadów medycznych, następnie odbieramy je z miejsca wskazanego przez klienta i transportujemy specjalistycznymi pojazdami zgodnie z wymogami ADR oraz magazynujemy, celem dalszego przetwarzania. Działamy zarówno na terenie Warszawy jak i w całym kraju. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu z nami.